Skip Navigation

go hornets!

New Lothrop High School

.

go hornets!

New Lothrop High School

go hornets!

New Lothrop High School

Game Summaries & Headlines.

Game Summary

6 days ago

NL CC Runs Greater Flint Champions Meet

Game Date
Oct 5, 2019

Twenty one schools participated in the Greater Flint Champions meet today. In the HS Varsity race Clara Krupp finished 3rd overall (Alexa Keiser of Fenton won running 18:35) but 1st in the small schools division running 19:13 & earning her 1st team Genesee County followed by Alana Beckman 13th, 22:45, Sidney Green 14th, 22:48(PR) (each earning 2nd team honors), Lindsey Wendling 16th, 23:04, Lauren Lane 18th, 23:30(PR) --each scored for the girls team.  Also running for the New Lothrop girls was Julia MArtin 24:06, Chalea Herron 24:09, Madison Wheeler 24:24(PR), Lauren Gross 24:50, & Taylor Yaros 25:09. NL girls placed 2nd with 44 points.

In the Varsity guys race Carson Hersch finished 2nd overall ( Tyler Buchanan of Linden won running 15:43) and 1st for the small schools division running 16:02 & earning 1st team honors along with Drew Kohlmann who finished 2nd running 16:58(PR). Thomas Heslip 10th, 18:17, Cole Yaros 11th, 18:35 & Ryan Heslip 12th, 18:42 each were 2nd team Genesee County. Also running for the guys was Jason Weber 18:53,Aaron Vincke 19:22, Zach Craven 19:48, Logan Wolford 20:05 & Josh Collins 20:24. NL guys took home the 1st place trophy today.

In the girls JV race for small schools Jillian Rau was 1st running 25:15(PR), Kendra Gross 2nd, 25:33, Abbey Angst 3rd, 25:38(PR), Alivia Angst 4th, 25:41 & Danielle Wendling 5th, 26:16 (NL JV girls were 1st with 15 pts). Also running was Macy Matthews 27:04, Tabatha Gross 27:18(PR), Isabel Henige 27:26, Maria Magnuszewski 27:59(PR), Emily Gross 28:27(PR), Isabella Morell 29:12, Brooke Albert 29:13, Kora Krupp 29:17, Kayla Clark 29:20, Haley Vincke 29:27, Makenenzi Tallon 34:29(PR), Jasmine Eickholt 37:09 & Molly Eickholt 42:36.

Parker Noonan won the small school division JV race runnign 20:02(PR), followed by Dominic Poletti 2nd 20:32(PR), Brennan Unangst 3rd, 20:52, Matt Kieffer 4th, 21:53 & Alex Milks 5th, 22:16 (the guys won with 15 pts). Also running was Sam Collins 22:43, Luke Henige 22:48, Max Spencer 23:35, Dillan Morell 24:03, Harry Helmick 24:10, Andrew Sharpe 24:15(PR), Ethan Brunner 24:27(PR), & Logan Hornak 25:19(PR). 

In the Middle School Varsity race Ally Andres finished 4th, 13:19, & Kyra Edwards 6th, 13:24(PR)--each earned 1st team honors, Josie Bauman 10th, 14:23(PR), --earned 2nd team, Cailyn Adduddell 15th, 14:48 & Maya Newman 21st, 15:12 --each scored for the girls. MS girls finished 2nd with 52 pts (Goodrich as 1st -29pts). Also running was Laura Sharpe 15:27, Sara Dammann 15:39, & Klara Mulcahy 16:08.

In the MS JV girls race Emma Lebourdais led the NL girls finishing 4th running 16:02(PR), Rylee Elkins 5th, 16:13, Olivia Gillett 16:46, Ashlyn Albert 9th 16:59, & Kennedi Wendling 19:54 --each scored for the girls who finsihed 2nd with 37 pts (Goodrich 1st, 20 pts). Also running was Anna Tallon 20:09, Veronica Stacey 26:45 & Abby Burr 27:01.

John Gross led our NL MS boys running 14th, 13:09(PR) & earning 2nd team honors, followed by August Birkmeier 24th, 14:04(PR), Hunter Cromwell 25th 14:04, Matthew Hughes 28th, 14:10(PR), Westin Sweers 29th, 14:11(PR) --each scored for the boys who placed 5th with 114 pts (Goodrich 1st, 36pts). Also running was Alex Bauman 14:24, Jasper Andres 14:47, Paul Sharpe 15:15, Jared Angst 19:08 & Tim Schmier 22:50(PR)>


Skip Spirit Shop Ad
https://NewLothropSports.org
Advertisement Advertisement